Το σεμινάριο στις 3-8 Ιανουαρίου 2024 στην Δράμα είναι μια συνάντηση φίλων από την Ελλάδα και όλη την Ευρώπη που αγαπά τον Ελληνικό Παραδοσιακό πολιτισμό σε όλες τις εκφάνσεις του και όχι μόνο τον χορό και το τραγούδι.

Αυτός είναι ο λόγος που οι εργασίες του σεμιναρίου περιλαμβάνουν έκθεση φορεσιών, συμμετοχή στα έθιμα των Αράπηδων όπου θα παρακολουθήσουμε από κοντά πως προετοιμάζονται και ντύνονται οι μεταμφιεσμένοι, θα μας παρουσιάσουν οι ντόπιοι κάθε εξάρτημα και πως αυτό φοριέται, θα μάθουμε για τα ιστορικά στοιχεία των εθίμων και πως αυτά έφθασαν μέχρι τις μέρες μας.

Θα γίνει παρουσίαση των ντόπιων μουσικών οργάνων (λύρα, γκάιντα, νταχαρές) από αυτοδίδακτους μουσικούς και πως αυτά κατασκευάζονται.

Από τις καλύτερες στιγμές του σεμιναρίου είναι και η συμμετοχή μας στα γλέντια με τους ντόπιους μουσικούς και κατοίκους των ντόπιων χωριών που δίνουν ένα ιδιαίτερο χρώμα και το μουσικοχορευτικό στίγμα της περιοχής.

Χρώματα, ήχοι, συνήθειες και δοξασίες, σε ένα Διονυσιακό περιβάλλον που δεν το συναντάς πουθενά αλλού εκτός από τα χωριά της Δράμας ……..

Μια αξέχαστη εμπειρία μας περιμένει…….

Το σεμινάριο μας αρχίζει στις 3 Ιανουαρίου στις 16.30 και τελειώνει στις 8 Ιανουαρίου το βράδυ με γλέντι.

3 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ
11.00-13.30 Υποδοχή, ενημέρωση και αρχίζουμε τα μαθήματα!!!!!!!!!!

Περιλαμβάνει:

-6 διανυκτερεύσεις σε δίκλινο δωμάτιο
-6 βραδινά γεύματα σε γλέντια με ντόπιους μουσικούς
-παρουσίαση τοπικών φορεσιών
-παρουσίαση τοπικών οργάνων
-μετακινήσεις στα χωριά της Δράμας για την παρακολούθηση των τοπικών εθίμων
-cd των χορών που θα διδαχθούν από την κάθε περιοχή
-φωτογραφικό άλμπουμ του σεμιναρίου

-μαθήματα χορού από τους παρακάτω εισηγητές:

• DIMITRIS MATZOYRATOS KEFALONIA
  • ACHILEAS TSIARAS ROUMLOUKI
  • LANITIS MICHALIS CYPRUS
  • KORNARAKIS LEFTERIS KRETE
  • GIORGOS PANTZIARIDIS THRAKI
  • DIMITRIS KOUSKOUSIS SAMOS-IKARIA-FOYRNOI
  • DIMOS GKIKAS NTOPIA DRAMAS-SARAKATSANIKA

GREEK TRADITIONAL DANCE SEMINAR DRAMA 2024 3-8 JANUARY

The seminar on 3-8 January 2024 in Drama is a meeting of friends from Greece and all over Europe who love Greek Traditional Culture in all its aspects and not only dance and singing.

That is why the seminar’s activities include an exhibition of costumes, participation in the Arapis’ customs where we will watch how the costumes are prepared and dressed, the locals will show us each accessory and how it is worn, we will learn about the historical elements of the customs and how they reached our days.

There will be a presentation of the local musical instruments (lyre, bagpipes, dachshunds) by self-taught musicians and how they are made.

One of the best moments of the seminar is our participation in the feasts with the local musicians and residents of the local villages that give a special color and the music and dance stigma of the region.
Colors, sounds, habits, and beliefs, in a Dionysian environment that you cannot find anywhere else except in the villages of Drama ……..

An unforgettable experience awaits us…….

Our seminar starts on January 3 at 16.30 and ends on January 8 in the evening with a feast.

3 JANUARY
11.00-13.30 Reception, briefing and we start the course!!!!!!!!!!

Includes:

-6 nights in a double room
-6 evening meals at a feast with local musicians
-presentation of local costumes
-presentation of local instruments
-movements to the villages of Drama to observe local customs
-cd of the dances to be taught from each region
-photo album of the seminar

-Dance lessons from the following instructors:

• DIMITRIS MATZOYRATOS KEFALONIA
  • ACHILEAS TSIARAS ROUMLOUKI